Geri
Abdullah Kahya Abdullah Kahya Merkezi

Sorumluluklar ve algılar

Toplumsal olarak yapılabilecekler ise çok farklı boyutlara sahiptir. En başta merkezi ya da yerel yönetim unsurları bu konuda insanları bilinçlendirici, insanların zihin dünyalarını yönlendirici çalışma ve argümanlar üretmek durumundadır.

İnsanlar gibi, toplumların da bir ömrü bir süresi vardır. Tıpkı insanlar gibi doğar büyür ve nihayete ererler toplumlar da. Toplumların insandaki değişim ve gelişime paralel olarak anlayışı ve kavrayışı da değişir ve gelişir.

Hangi idealler ile yola çıkılmışsa yöntem de ona göre belirlenir. Yöntem aslında yolun nasıl yürüneceğinin pratiğidir. Bazen yola çıkmadan önce bazen de yola çıktıktan sonra belirlenir yöntem.

Sorumluluklar kişiden kişiye değişebildiği gibi toplumlardan toplumlara göre de değişkenlik gösterebilir. Üstlenilen sorumluklar olduğu gibi insanların ve toplumların da kucaklarında buldukları sorumluluklar vardır.

Biri diğerinden ayırt edilmeyen toptancı bir yaklaşımla üstlenilen sorumluklar arasında belki öncelik sıralaması yapılabilir.

Alınan veya üstlenilen sorumluklar insanları farklı görevler ve yüklerle baş başa bırakır. Alındıktan veya üstlenildikten sonra herhangi bir sorumluluğa karşı ilgisiz veya kayıtsız kalınmamalıdır. O sorumluluğun gereği neyse yapılması gereken hususlar neyse göğüslenilmesi gereken fedakarlıklar neyse bunların tamamı harfiyyen yerine getirilmelidir.

Sosyolojik olarak alınan veya üstlenilen sorumluluklar aynı zamanda insanların veya toplumların algılarını da belirlerler.

Algı işte bu sorumluluklara göre şekillenir ve oluşum sürecine girer.

Herhangi bir iş yaparken hangi algıya göre hareket ediyorsak hangi algı bizim söz veya davranışlarımızı belirliyorsa yaptığımız işin sonucunda elde dilecek fayda veya zarar da ona göre oluşacaktır.

Dolayısıyla hiçbir fert veya hiçbir toplumsal katman sorumluklardan bigane kalamaz ve yok sayamaz saymamalıdır.

İnsanların algılarını belirleyen sorumlukların gerçekliği ile ilgili sahici araştırmalar veya tartışmalar yapmak istişarelerde danışmalarda bulunmak elbette faydalı olur ve olacaktır.

Fakat en baştan şuna bakmak belki de en önemlisidir.

Üzerime almam istenilen veya bana dayatılan sorumluluk gerçekten benim sorumluluğum mudur ? sorusunu sorarak bir düşünsel çalışma içerisine girerek insanın veya toplumun varacağı yer ya da ulaşması arzu edilen yer çok daha iyi tesbit edilebilir.

Bu sorumluluklar algılar ve algı yönetimi konularına haftaya da devam etmeyi planlayarak yazımızı bitiriyoruz.

Esen kalın.

#ali #sorumluluk

YAZARIN SON YAZILARI

Beklentiler,Umutlar ve 2022

Beklentiler,Umutlar ve 2022

“Yapıp edilenler, söylenen sözler, ortaya konan iş ve eylemler, hep bir sınanmanın sonucudur” demiştik geçen haftaki yazımızda ve bu hafta için daha derinlikli olarak bu konuyu ele almaya çalışalım demiştik.
Sözler, ihtiyaçlar ve beklentiler

Sözler, ihtiyaçlar ve beklentiler

Geçenlerde, daha doğrusu geçtiğimiz hafta bir vesile ile Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Merkez Kampüsünde bulundum. Sağa sola koşuşturan insanlar, her biri ayrı bir tarafa doğru hızlı ve telaşlı adımlarla ilerliyorlardı.
Alimin ölümü alemin ölümü gibidir

Alimin ölümü alemin ölümü gibidir

Koca bir Çınar’ın ardından…
Kader, Kültür, Ekonomi ve bir Ziyaret

Kader, Kültür, Ekonomi ve bir Ziyaret

Hepimizin malumudur sosyo-kültürel şartlar (avantaj ve dezavantajlar) bir ülkenin tüm değerlerine olduğu gibi ekonomik durum ve değerlerine de etki ederler.
Enerji(k) bir Belediye

Enerji(k) bir Belediye

Gelişmekte olan ülkelerdeki hızlı nüfus artışı ve sanayileşme enerjiye olan talebin hızla artmasına sebep olmaktadır.
Başlarken

Başlarken

Bundan böyle gücümüz yettiği, dilimiz döndüğü, elimiz erdiği müddetçe haftada bir gün kesin olmak kaydıyla bazen ara sıra bazen sık sık sizlerle birlikte olmaya çalışacağız.

GENEL BİLGİLER

Geyve Otobüs Saatleri

Geyve Otobüs Saatleri

Geyve - Adapazarı, Adapazrı Geyve Otobüs sefer tarifesi. Geyve otobüsü kaçta kalkıyor? Adapazarından son Geyve Otobüsü, Sefer tarifesi, geyve koop otobüs