Geri

KAYMAKAM GÜVEN'den GEYVE’NİN EN KIDEMLİ ESNAFINA ZİYARET

.
Mehmet AYDOĞAN Mehmet AYDOĞAN

KAYMAKAM GÜVEN'den GEYVE’NİN EN KIDEMLİ ESNAFINA ZİYARET

Geyve Kaymakamı Murat Güven, Eğitimci Yazar Tahir Fatih Andı ile birlikte İlçenin yaşayan tarih hafızalarından en kıdemli çarşı esnafı olan Sami Hırka'yı ziyaret etti.

Kaymakam Güven, geçmişten günümüze İlçedeki ticaret hayatıyla ilgili arşiv niteliğinde bilgiler paylaşan Sami Hırka’ya sağlıklı uzun ömür dileğinde bulundu.

 

SAMİ HIRKA’DAN HATIRALAR

Geyve’de çarşı içinde esnaflık yapan Sami Hırka her gün sakal tıraşını olur, kravatını takar ve erkenden dükkanını açar. Esnafların duayeni olan Sami Hırka konuyla ilgili şunları söyledi: 87 yaşındayım. 72 yıldır esnafım. Çocukluğum dedem Sadık Hırka’nın dükkanında geçti. Dedem, 1920’li yıllarda çuvallara peksimet (kızarmış ekmek) doldurarak, eşeğine binip kervanla Hac’ca gidip gelmiş. Babam Mehmet Hırka uzun yıllar manifaturacılık yaptı. Ben 1948 yılında ilkokulu bitirdim. O zamanki Geyve Ziraat Bankasının müdürü Baki Beyin öncülüğüyle Geyve’ye Ortaokul açıldı. Ortaokula başladım. 1950-1951 eğitim yılında mezun oldum. Geyve Ortaokulunun ilk mezunları biziz. Benim sınıf arkadaşlarım okuyup önemli görevler yaptı.

 

ADAPAZARI İL OLDU

Ben İstanbul Galatasaray Lisesine kayıt oldum. Babamın hem ticari hem de siyasi işlerinin yoğun olması nedeniyle liseye devam edemedim. Babam Demokrat Partili idi. Rahmetli Adnan Menderes ve Süleyman Demirel babamı severdi. Geyve’de, Adapazarı’nda ve Ankara’da babamın sözü geçerdi. Babam parti ayırımı yapmaz, yapılması gereken işi yapardı. O zamanlar vilayetimiz Kocaeli(İzmit) idi. Babam da DP’den İl Genel Meclis üyesiydi. Kocaeli il belediye meclisi toplantısında; babam ve Pamukovalı Neşet Ertürk ile Adapazarılı meclis üyeleri “Adapazarı il olsun.” diye önerge verirler. Bu önerge üzerine 1954 yılında Adapazarı il olur.

 

CAMİ DE YAPTIK, OKUL DA YAPTIK

Çamaşır makinesi ve buzdolabı gibi beyaz eşya satışı da yaptım. 1974 yılında televizyon satışını Geyve’de ilk ben başlattım. Çocuklarım üniversiteye gidince beyaz eşya satışını bıraktım. İpek böceği kozası alış verişi de yaptım. Şimdi sadece giyim üzerine ticaret yapıyorum. Kazandığım parayla cami, okul, yol, su gibi hayır işlerine yardımcı olmaya çalıştım. Geyve Lisesinin (şimdiki Atatürk Ortaokulu) yapımı için dernek kurduk. 1974 yılında Lise binasını yaptık. Merkez camimiz eski ve içine yağmur suyu akıtıyordu. Yeni bir caminin yapılması için birlik olduk. Geyve için yapılması gerekli olan hayır işlerine koşturdum. Sizin anlayacağınız cami de yaptık, okul da… Geyve’miz için ne gerekliyse onu yaptık. Amacım halkımıza faydalı olmaktır.

 

#kaymakam #guven #ziyaret # #

GENEL BİLGİLER

Geyve Otobüs Saatleri

Geyve Otobüs Saatleri

Geyve - Adapazarı, Adapazrı Geyve Otobüs sefer tarifesi. Geyve otobüsü kaçta kalkıyor? Adapazarından son Geyve Otobüsü, Sefer tarifesi, geyve koop otobüs